موقعیت شما:
صفحه اصلی » اخبار » شروع به کار اولین مرکز داده ابری ایران با ظرفیت ۶ پتابایت

تبلیغات ویژه

شروع به کار اولین مرکز داده ابری ایران با ظرفیت ۶ پتابایت

امروز عصر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اولین مرکز داده ابری ساخته شده توسط شرکت خصوصی افرانت را افتتاح کرد. این مرکزداده قرار است ۲۰ هزار سرور مجازی را میزبانی کند و صد شغل مستقیم در صنعت فاوا بسازد.

مرکزداده ابری افرانت دو مگاواتی است و در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع احداث شده است. به گفته افرانت، این مرکزداده قرار است حدود ۲۰ هزار سرور مجازی را مدیریت کند و اطلاعاتی با حجم شش پتابایت را در خود جای دهد. شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ می‌توانند سرورهای مجازی خود را روی این مرکزداده راه‌اندازی و اجرا کنند و از انواع خدمات این مرکزداده بهره ببرند. این اتفاق باعث می‌شود نیازی به راه‌اندازی سرور و مرکزداده فیزیکی در محل شرکت خود نداشته باشند و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنند.

مرکزداده افرانت شامل سالن‌های سرور و تجهیزات زیرساختی شبکه است و برق دو مگاواتی مورد نیاز آن از طریق دو مسیر مجزای ۲۰ کیلووات و دو دستگاه ترانسفورماتور تامین می‌شود. دولت در این پروژه نزدیک به ۱۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و مابقی توسط بخش خصوصی تامین شده است. قرار است این مرکزداده علاوه بر توسعه خدمات ابری و مجازی در صنعت فاوا، به طور مستقیم صد شغل ایجاد کند و البته هزاران شغل غیرمستقیم فراهم شود.

وزیر ارتباطات افتتاح این مرکزداده را در راستای تکمیل طرح شبکه ملی اطلاعات برشمرد و اشاره کرد در زیرساخت کشور جای خالی یک مرکزداده ابری خالی بود. محمود واعظی از استقبال حضور سرورهای خارجی در ایران نیز سخن گفت و اشاره کرد حضور سرورهای خارجی در ایران موجب کاهش هزینه مردم در استفاده از پهنای باند شده و کیفیت و سرعت ارائه خدمات را افزایش می دهد. این موضوع نیاز مردم به محتوای داخلی و خارجی را تامین می‌کند. واعظی در مراسم افتتاح این مرکزداده از ساخت ۳۰ مرکزداده توسط بخش خصوصی و همکاری دولت در کاهش هزینه‌های برق مصرفی این مراکزداده سخن گفت و وعده کرد در مذاکرات با وزیر نیرو زمینه کاهش هزینه‌های برق فراهم شود.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید