موقعیت شما:
صفحه اصلی » CMS » طراحی سایت با CMS ها و نگاهی گذرا به فروشگاه سازها

تبلیغات ویژه

طراحی سایت با CMS ها و نگاهی گذرا به فروشگاه سازها

در حدود پانزده سال پیش بود که مسئله ای به نام سی ام اس ها فراگیر شدند تا طراحان وب سایت به این مسئله فکر کنند که چرا برای طراحی سایت از سی ام اس استفاده نکنیم؟

سی ام اس ها یا همان کدهای آماده که به گونه ای پیاده سازی شده اند که قابل استفاده مجدد باشد می توان به جرات گفت که انقلابی را در عرصه طراحی وب سایت به وجود آوردند و این انقلاب هم مضر بود و هم مفید البته نکات مفید آن خیلی بیشتر از نکات منفی آن بود!

به اصل ماجرا بپردازیم و آن هم کمک در انتخاب cms برای وب سایت شماست!

برای انتخاب یک سی ام اس مناسب باید اول به این نکته توجه کنید که اصلا موضوع وب سایت شما چیست؟ آیا شما می خواهید طراحی سایت فروشگاهی انجام دهید و یا می خواهید محتوا منتشر کنید؟

برای انتشار محتوا انتخاب های زیادی است ولی معمولا انتخاب های همه بین سه مورد خواهد بود!

وردپرس ، دروپال و جوملا

سی ام اس جوملا و دروپال از نظر ساختار استفاده خیلی به هم نزدیک هستند و هر دو  از سیستم مکانی برای المان ها استفاده می کنند یعنی هر شی ای که شما می خواهید در صفحه خود قرار دهید دارای یکسری انتخاب های مکانی هستید و این مسئله طراحی سایت را برای شما آسانتر خواهد کرد یعنی طراحی سایت یا طراحی قالب برای یک وب سایت جوملایی و یا دروپالی خیلی راحتتر از یک وب سایت با وردپرس خواهد بود.

اصولا در بعضی از موارد خاص مثل طراحی سایت خبری مسلماً انتخاب اول جوملا خواهد بود و انتخاب دوم شما حتما دروپال و شاید انتخاب بعدی شما وردپرس! در وب سایت های خبری هم طراح وب سایت برای طراحی قالب وب سایت شما کار چندان پیچیده ای را نخواهد داشت و هم اشخاصی که از آن برای آپدیت و انتشار خبر استفاده می کنند راحتتر خواهند بود! اگر در اینترنت هم چرخی بزنید متوجه خواهید شد که قالب های بیشتری برای جوملا در موضوع خبری موجود است و دست شما حتی برای انتخاب قالب آماده بازتر خواهد بود!

و حالا می رسیم به وردپرس: یک سیستم فوق العاده برای طراحان وب سایت!اگر شما آموزش طراحی سایت را از وردپرس شروع کرده باشید ۹۹درصد به هیچکدام از سی ام اس های دیگر کوچ نخواهید کرد!

وردپرس منبع برآورده ساختن نیازهای شماست!هیچ دلیلی نیست که شما بخواهید به جوملا و یا دروپال بروید هر کاری که بخواهید در وردپرس میسر خواهد بود!

قدرت محسوسی که وردپرس دارد در امنیت کدهای آن است البته این امنیت را مدیون آپدیت های پی در پی است به طوری که اخیرا در یک ماه چهار زیر نسخه متفاوت از وردپرس منتشر شد و مزیتی که وردپرس در انتشار نسخه دارد را با اتوماتیکی کردن آپدیت ها کامل کرده است.

احتمالا اگر شما از سی ام اس دیگری استفاده می کنید نام مخزن وردپرس را شنیده اید! یک چاه جادویی که هرچه وب سایت شما می خواهد تنها با چند کلیک ساده در اختیار شما قرار می دهد!

وردپرس را می توان چاقوی همه کاری طراحی وب سایت نامید. هر وب سایتی که شما بخواهید امکان راه اندازی آن در وردپرس هست!می خواهید فروشگاه بسازید؟وردپرس!می خواهید سایت خبری داشته باشید؟وردپرس! می خواهید سایت تبلیغاتی داشته باشید؟وردپرس!

البته در اغلب موضوعات طراحی سایت وردپرس خوب عمل می کند ولی در بعضی موارد مصداق همه کاره هیچ کاره است و نمی توان انتظار حرفه ای شدن با وردپرس را داشت!

CMS2

cms سی ام اس های فروشگاهی:

به عقیده من برای طراحی یک سایت فروشگاهی اصلا نباید از سی ام اس های مدیریت محتوا مثل وردپرس،جوملا، دروپال و.. استفاده کرد!

اگر می خواهید یک فروشگاه اختصاصی ایجاد کنید که همه امکانات یک فروشگاه را به صورت پیش فرض داشته باشد بهترین انتخاب ها در بین سی ام اس های فروشگاه ساز خواهند بود!

در بین cms های فروشگاهی هم انتخاب ما حول اوپن کارت و پرستاشاپ است! البته سی ام اس های دیگری مثل تومیتو شاپ و چند سی ام اس دیگر نیز قدرت بالایی دارند ولی از نظر قدرت و متداول بودن و داشتن دایکیومنت برای سرعت بخشیدن به یادگیری همان اوپن کارت و پرستاشاپ از همه بهتر هستند!

هر کدام از این دو سی ام اس معایب و مزایای مشترک و خاصی را دارند در قسمت معایب مشترک می توان به پولی بودن اکثر ماژول ها و قالب ها اشاره کرد که این مسئله اصلا به مزاق من و خیلی ها خوش نمی آید! البته در اکثر مواقع شما می توانید با امکانات پیشفرض و قالب های رایگان وب سایت مدنظر خود را پیاده کنید ولی اگر انتظارات شما از یک فروشگاه زیاد است حتما باید به جای شل کردن سرکیسه به فکر پاره کردن کیسه باشید:)

در سیستم های فروشگاه ساز همیشه انتخاب اول من پرستاشاپ بوده است پرستاشاپ از چند نظر برتر از اوپن کارت است اولین و شاید مهمترین برتری پرستاشاپ در سرعت بارگزاری محصولات وب سایت است سرعت پرستاشاپ از چند عامل پیروی می کند عامل اول کم بودن تعداد کدهایی است که برای ایجاد یک صفحه نیاز به اجرای آن است وقتی حجم فایل زیپ پرستاشاپ را بررسی می کنیم می بینیم که از اغلب سی ام اس ها بیشتر است و این مسئله باعث نگرانی هر کسی می شود ولی حجم زیاد آن خبر از زیاد بودن تعداد فایل های پرستاشاپ می دهد اگر به فایل های پی اچ پی پرستاشاپ دقت کنید می بینید که در بیشتر موارد برای هر کلاسی یک فایل تعریف شده است و برنامه نویس هر جا که به آن آن کلاس نیاز داشته باشد فقط کدهای مربوط به یک کلاس را ایمپورت خواهد کرد در صورتی که در اوپن کارت در اغلب موارد کدها با هم merge شده اند و می بینیم که مثلا ۳ کلاس در یک فایل قرار دارند و در صورتی که ما به کلاس اول نیاز داشته باشیم عملا ۲کلاس دیگر را هم ایمپورت خواهیم کرد!

مسئله تاثیرگذار بعدی در سرعت پرستاشاپ داشتن یک کش قدرتمند پیش فرض است به طوری که دیگر در هر بازدید نیاز نیست که کلیه کدها برای اجرا به سرور ارسال شوند بلکه کدها به صورت اجرا شده و آماده برای بازدیدکننده شما موجود هستند!

مسئله کش کردن کدها توسط prestashop در جایی جالب تر می شود که دانید پرستاشاپ به صورت اتوماتیک فایل های سی اس اس و جاوا اسکریپت شما را combine می کند و این مسئله باعث کاهش درخواست به سرور می شود و سرعت وب سایت شما را افزایش داده و به صورت قابل محسوسی وب سایت فروشگاهی شما را در نتایج گوگل بهبود می بخشید

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید