موقعیت شما:
صفحه اصلی » php » YII چیست؟

تبلیغات ویژه

YII چیست؟

یکی از خواسته های برنامه نویسان و طراحان وب انتخاب یک پلتفرم یا فریمورک یا چهارچوب مناسب برای پیاده سازی سایت ها، برنامه های تحت وب و پرتال ها است. شاید برای کاربران ویندوز عموماً برنامه نویسان asp.net گزینه های زیادی برای انتخاب مطرح نباشد و MS.Net framework به عنوان پلتفرم اصلی مورد استفاده قرار گیرد.اما برای برنامه نویسان جامعه متن باز به خصوص برنامه نویسان php انتخاب یک پلترفرم مناسب مقداری پیچیده است. پیدا کردن پلترم مناسب برای برنامه نویسانی که سطح متوسط برنامه نویسی php را پشت سر گذاشته اند و قصد ورود به فضاهای جدید با قابلیت های پیشرفته را دارند امری مهم به شمار می رود. شاید نام بسیاری از این پلترفرم ها را شنید باشید که البته تعداد آنها کم هم نیستند مانند CakePHP که درمقاله جداگانه ای به آن پرداختیم.

تاریخچه Yii

در سال ۲۰۰۸  شخصی به نام Qiang Xue، کسی که سالها روی فریم ورک PRADO کار کرده بود و به توسعه این فریم ورک open source کمک کرده بود به این نتیجه رسید که دیگر PRADO جایی برای پیشرفت ندارد و به گفته خودش بعد از PRADO تازه فهمید که چطور باید فریم ورک بسازد و اولین نسخه ی فریم ورک yii را منتشر کرد، هر ساله ورژن های بالاتری از این فریم ورک منتشر می شود .

Yii مخفف سه کلمه Yes It Is! می باشد، که در پاسخ به سوالاتی همچون: آیا اون سریع است؟ آیا اون یک فریم ورک امن است؟ آیا اون یک فریم ورک حرفه ای است؟ آیا این فریم ورک مناسب برای پروژه ی بعدی من هست؟ و در جواب به تمام این سوالات باید گفت:

Yes It Is بله اون هست!

 

yiiYii یک فریم ورک مبتنی بر component و به دلیل پشتیبانی از بحث caching مناسب برای ساخت سایت های پر ترافیک مثل پورتال ها و فروم ها و CMS ها و.. می باشد.

توانایی گسترش و توسعه و ارتباط آسان بین دیگر فریم ورک ها و پشتیبانی از ajax را نیز می توان از جمله قابلیت های این فریم ورک نام برد.

یکی دیگر از قابلیت های بسیار مهمyii،  پشتیبانی عالی از ساختار MVC  یا همان Model View Controller می باشد.

Yii با دو نسخه ی اصلی ۱ و ۲ قابل دانلود و استفاده می باشد نسخه ۱ آن تا نسخه ۱٫۱٫۱۴ پیش رفت و بعد از آن وارد نسخه ۲ شد، اینکه از ۱ به ۲ تغییر نسخه داشته ایم بی دلیل نبوده است. برای یادآوری هر عددی که برای نسخه نسبت داده می شود بر این قانون است:

A.B.C

Major Version

Minor Version

Build Number

همانطور که می دانیم تغییر نسخه تابع شرایطی خاصی می باشد و اینکه نسخه ۱ که نسخه Major می باشد به ۲ تغییر کرده است یعنی یک تغییراتی اساس در کل پروژه بوده مثلا بحث namesapce که در نسخه ۱ پشتیبانی نمی شد در نسخه ۲ پوشش داده شده است و کل پروژه نیز تحت تاثیر خود قرار داده است به عنوان مثال دوم ترتیب و چینش فایل ها و پوشه های Framework در نسخه ۲ تغییرات عمده ای نسبت به نسخه ۱داشته است.
yii تنها از php نسخه ۵ و بالاتر پشتیبانی می کند. در مقایسه با فریم ورکهایی مانند Cackephp که از php4 نیز پشتیبانی میکند این مسئله یک کمبود به نظر می رسد ولی همیشه اینطور نیست. فریم ورکهایی مانند cackephp برای ایجاد تطابق با نسخه های ۴ ناچارند که خیلی از قابلیت های نسخه ۵ را نادیده بگیرند یا به گونه ای آنها را تغییر دهند که باعث ایجاد تطابق گردد ولی yii freamwork با تمرکز بر روی نسخه ۵ php از همه قابلیتهای آن استفاده می کند و این مسئله در سال ۲۰۱۱ که اکثر میزبانها از php 5 حمایت می کنند نه تنها یک کمبود نیست بلکه یه مزیت به شمار می رود.
در ساخت فریم ورک yii از الگوی طرح mvc استفاده شده است. mvc مدلی است که در مهندسی نرم افزار معرفی می شود و در این مدل اجزا برنامه به سه قسمت اصلی کنترل کننده- مدل- دیدگاه تقسیم می شود و جریان داده ها در آن برقرار می شود. yii تمام قواعد mvc را رعایت کرده است
یک محیط کاملا شی گرا در yii شی گرایی به عنوان یک اصل اولیه رعایت شده است و دسترسی به همه چیز حتی دسترسی به جداول بانک اطلاعاتی و روباط و … نیز در قالب شی گرایی تعریف می شود که این مسئله در مقابل فریم ورکهایی مثل Cackephp که همچنان ارز دسترسی ها رابطه ای پشتیبانی می کنند یک مزیت عمده است
از قابلیت برنامه نویسی generic حمایت می کند ،generic  یک قابلیت برنامه نویسی است که هدف از آن پشتیبانی از انواع داده های ورودی بدون قید محدودیت نوع است و به عنوان یکی از روشهاو تکنیک های نوین برنامه نویسی استفاده می شود.
jquery همانطور که میدانید یک کتابخانه یا فریمورک بر اساس زبان javscript است که قابلیت فوق العاده بصری را در محیط کاری کاربر ایجاد می کند. yii framework با این  platform نیز  هماهنگی و ارتباط مستقیمی را ایجاد می کند و امکان استفاده از قابلیتهای ajax را فراهم می کند.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید