موقعیت شما:
صفحه اصلی » اخبار » تکنولوژی جدید Passive Wi-Fi در آینده جایگزین بلوتوث خواهد شد

تبلیغات ویژه

تکنولوژی جدید Passive Wi-Fi در آینده جایگزین بلوتوث خواهد شد

تکنولوژی جدید Passive Wi-Fi در آینده جایگزین بلوتوث خواهد شد

حتماً روزهایی را به خاطر دارید که انتقال فایل ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر به صورت دستی و تنها به کمک کارت های حافظه امکان پذیر بود اما بلوتوث ثابت کرد که یک دست آورد بسیار کارآمد است و می تواند به راحتی ارتباطات وایرلس را در فاصله های کوتاه و با حداقل مصرف انرژی فعال کند تا کار انتقال داده بین دستگاه های هوشمند آسان تر شود. اکنون با وجود مزیت های بسیاری که در تکنولوژی بلوتوث نهفته است، برخی از مهندسین در حال کار بر روی یک تکنولوژی وای فای جدید هستند که بتواند جایگزین بلوتوث شود و انرژی کمتری مصرف کند.
این تکنولوژی جدید که قرار است جایگزین بلوتوث شود Passive Wi-Fi (وای فای مجهول) نام دارد که می تواند داده ها را در مسافت های کوتاه منتقل کند با این تفاوت که میزان مصرف انرژی در این تکنولوژی، ۱۰٫۰۰۰ بار کمتر از چیپست های وای فای کنونی و بلوتوث LE و ZigBee است. این تکنولوژی جدید توسط گروهی از دانشمندان در دانشگاه واشنگتن توسعه یافته که دست آورد اخیر را در سیزدهمین سمپوزیم USENIX در مورد طراحی سیستم های شبکه و اجرای آنها برگزار شده بود به بحث گذاشته بودند.
اصلی ترین نوآوردی در کاربرد وای فای مجهول، استفاده انحصاری از باندهای دیجیتال موجود در چیپست های وای فای است. اما امروزه اکثر چیپست های وای فای از هر دو باند دیجیتال و آنالوگ RF استفاده می کنند.

به گفته یکی از دانشمندان دانشگاه واشنگتن، اصلی ترین جنبه وای فای مجهول استفاده از بازتاب برای ساخت بسته های وای فای است. او می گوید:

 

یک دستگاه متصل می تواند موج های سیگنال RF را به طور مداوم تولید کند. پردازنده باند در دستگاه های Passive نیز می توانند این سیگنال های RF را به طور انتخابی بازتاب دهند تا بسته های وای فای تولید شوند. سپس همین بسته ها در دستگاه های موجود از جمله اسمارت فون ها رمز گشایی می شوند.

البته نمی توان انتظار داشت که این تکنولوژی نیز همان سرعتی که از وای فای خانگی خود دریافت می کنید را تولید کند چرا که حداکثر سرعت انتقال کنونی این تکنولوژی معادل ۱۱ مگابایت بر ثانیه است. نا گفته نماند که همین سرعت نیز بسیار سریع تر از ارتباطات بلوتوثی کنونی ست و همچنین وای فای مجهول قرار است در آینده، تقویت کننده اینترنت اشیاء در خانه های ما باشد.

در مجموع می توان گفت که تمامی دستگاه های متصل به راهی برای برقراری ارتباط با یکدیگر نیاز دارند که حجم زیادی از انرژی را مصرف نکند و محدودیت های ارتباطات سنتی بلوتوث را نیز نداشته باشد.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید