موقعیت شما:
صفحه اصلی » گرافیک » رنگ در طراحی

تبلیغات ویژه

رنگ در طراحی

رنگ مشکی

گاهی طراح می خواهد سطح برجسته ای از کار خود را مشکی کند. این کار را با انتخاب رنگ مشکی از پالت رنگ انجام می دهد، اما کار چاپ شده به آن اندازه مشکی نیست که او می خواهد، به عبارت دیگر بور دیده می شود. برای این منظور بهتر است با آگاهی تمام سطح مورد نظر ترکیبی از چهاررنگ CMYK در نظر بگیرد.

مثلاً C=80,M=60,Y=30,K=100 در این حالت کار نهایی احتمالا همان مشکی مورد نظر خواهد بود. البته چنانچه ترکیب رنگ CMYK را هر کدام ۱۰۰ بگیرید کار مشکی تر خواهد شد اما این عمل مشکلات دیگری به همراه خواهد داشت مثلا اینکه به دلیل مصرف مرکب زیاد کاغذ پشت بزند یعنی در اثر روی هم قرار گرفتن پشت کاغذهای رویی رنگ بگیرد، از طرفی دیگر اگر کیفیت کاغذ مطلوب نباشد رنگ سیاه از طرف دیگر دیده می شود و این کار در مواردی که طرح دورو است مشکل ایجاد خواهد کرد بنابراین در این خصوص بایستی دقت شود و ترکیب مناسب و کافی که بستگی به کاغذ مورد نظر دارد ایجاد کرد.

رنگهای دیگر

وقتی که در طرح خود از رنگ استفاده می کند به درصدهای CMYK آن دقت کنید ترامهای کمتر از ۸% در بسیاری از موارد تغییر چندانی در رنگ نهایی شما ایجاد نخواهد کرد اما ممکن است به طرح شما آسیب وارد کند. گاهی می توانید با حذف دو رنگ CMYK درصد رنگ دیگر را اضافه کنید و همان رنگ نهایی را به دست آورید مثلا در طرح خود از رنگی استفاده کرده اید که درصدهای آن به این قرار است: C=5,M=60,Y=5,K=20  در این حالت شاید بهتر باشد سایان را صفر بگیرید و کمی به ترام مشکی بیافزایید مثلا C=0,M=60,Y=5,K=22 دراین حالت کار شما دقت بیشتری خواهد داشت توجه به این مساله در رنگ آمیزی فونت بسیار حائز اهمیت است.

رنگهای فلزی

این قبیل رنگها به دلیل وجود رنگ دانه های فلزی محدودیت هایی در چاپ و مراحل بعدی آن ایجاد می نمایند. آگاهی از این محدودیت ها در اجرای یک کار ایده آل بسیار مفید خواهد بود رنگ های فلزی که بیشتر با نقره ای و طلایی شناخته شده اند دارای جلوه خاصی هستند که به ایده های خلاقانه حال و هوایی خوش می دهند به موارد زیر در استفاده از این رنگ ها دقت نمایید:

  1. بهتر است که چاپ رنگ های فلزی بر روی سطوح گلاسه انجام شود. سطوح مات و مقواهای فانتزی کار را خفه کرده و درخشندگی رنگ را میگیرد.
  2. دقت کنید که UV مات و براق بر روی سطوح چاپ شده با رنگ های فلزی به خوبی نمی نشیند کافی است که یک نوار چسب روی آن زده و چسب را بلند کنید پوشش UV از سطح نقره ای کنده خواهد شد بنابراین اگر لزومی ندارد روی چنین سطوحی UV نزنید.

 

منبع :
irprintgroup.com

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید