موقعیت شما:
صفحه اصلی » برنامه نویسی » ios » سیستم عامل آی او اس iOS چیست؟

تبلیغات ویژه

سیستم عامل آی او اس iOS چیست؟

 

iOS اولین و تنها نسل سیستم عامل* اپل برای دستگاه*های موبایل و قابل حمل است.

این سیستم عامل برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ برروی دستگاه آی*فون عرضه شد و تا پیش از سال ۲۰۱۰ نیز به نام iPhone OS شناخته می*شد.

آی*پاد تاچ، آی*فون و تبلت آی*پد مجهز به این سیستم عامل هستند و شرکت اپل مجوز استفاده از این سیستم عامل را در حال حاضر به هیچ شرکت دیگری واگذار نمی*کند.

تا پایان ماه مه ۲۰۱۰ حدود ۵۹ درصد ترافیک موبایل وب از طریق این سیستم عامل ایجاد شده بود.

ایده اصلی این سیستم عامل استفاده از رابط کنترلی چند لمسی است. برای مثال برای جابجا کردن صفحات در iOS تنها نیاز به کشیدن یک انگشت روی صفحه است. با قرار دادن دو انگشت روی صفحه و دور کردن آن*ها از هم نیز می*توان برروی صفحات وب و عکس*ها زوم کرد.

iOS از نطر معماری از چهار لایه Core OS، Core Services، Media Layer و Cocoa Touch تشکیل شده*است.

با انتشار نسخه شماره ۴ اپل قابلیت Multi-Tasking را به سیستم عامل iOS اضافه کرد. نسخه ۵ نیز اولین سری از سیستم عامل iOS بر پایه پردازش ابری است.

iOS از نظر معماری و کاربردی شباهت زیادی به سیستم عامل MacOS* دارد. در iOS * همانند MacOS از مرورگر سافاری برای مرور وب و از نرم*افزار آی*تیونز برای پخش موزیک و مدیریت کتاب*ها، دفترچه تلفن و اپلکیشن*ها استفاده می*شود.

یکی از موفقیت*های اپل در ساخت این سیستم عامل، راه*اندازی فروشگاه اپلیکیشن App Store است. این فروشگاه تا پایان ماه مه ۲۰۱۱ دارای بیش از ۵۰۰ هزار اپلیکیشن بوده*است.

شرکت اپل نرم*افزارهای App Store را با بستن قرارداد با برنامه*نویسان منتشر می*کند و هر کس می*تواند با استفاده از ابزار SDK سیستم عامل iOS اپلیکیشن طراحی کند و بعد از دریافت مجوز از اپل آن را به قیمت دلخواه در App Store* به فروش رساند.

سیستم عامل iOS از ابتدای انتشار مورد هدف هکرهای سیستم عامل قرار گرفت. به این ترتیب هکرها موفق شدند هم قفل شبکه موبایل (Sim Lock) گوشی آی*فون را بشکنند و هم محدودیت نصب اپلیکیشن*ها برروی این سیستم عامل را با استفاده از رخنه*های امنیتی در مرورگر سافاری و الگوریتم خواندن فایل*های PDF دور بزنند. به این کار اصطلاحاً Jailbreak گفته می*شود.

اپل روز ۱۲ اکتبر ۲۰۱۱ همزمان با عرضه آی*فون ۴S نسخه پنجم سیستم عامل iOS را منتشر کرد.[نسخه پنجم سیستم عامل iOS منتشر شد]

این نسخه از iOS بر پایه مفهوم پردازش ابری طراحی شده* و دارای اپلیکیشن*پیام فروی iMessage، خبرخوان Newsstand و اپلیکیشنی برای مدیریت اخطارها (Notifications) است.

به گفته اپل iOS5 نسبت به نسخه پیشین ۲۰۰ قابلیت جدید دارد.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید