موقعیت شما:
صفحه اصلی » سیستم عامل » سیستم عامل چیست ؟

تبلیغات ویژه

سیستم عامل چیست ؟

سیستم عامل برنامه ای است کاربردی که مدیریت منابع را بر عهده دارد و همچنین بستری را فراهم می کند که برنامه ها بر روی آن اجرا شوند. سیستم عامل جزء ضروری ترین نرم افزار های یک سیستم کامپیوتری است. هنگامی که کامپیوتر خود را روشن می کنید اولین برنامه ای که اجرا می شود سیستم عامل است و همچنین آخرین برنامه ای که دقیقا قبل از خاموش شدن کامپیوتر مشاهده میکنید هم سیستم عامل است. در واقع سیستم عامل رابط بین کابر و سخت افزار کامپیوتر است که دستورات و خواسته های کاربر را بر روی سخت افزار اجرا می کند.

وظیفه اصلی سیستم عامل مدیریت منابع نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر است.
در هر کامپیوتر برنامه و نرم افزار های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این ها برای دستیابی به منابع سخت افزاری کامپیوتر مانند دستگاههای ورودی و خروجی پرینتر حافطه های جانبی پردازنده و … با سایر برنامه ها در رقابت است. برای همه ما اتفاق افتاده که در یک زمان از چند برنامه کامپیوتر استفاده کنیم و حتی گاهی اوقات دچار مشکل می شویم و این نشان از ضغیف بودن سیستم عامل دارد. در واقع سیستم عامل باید به خوبی این برنامه ها را مدیریت کند و زمینه را برای دستیابی بهینه هر برنامه به منابع سخت افزاری فراهم کند. سایر وظایف سیستم عامل عبارت است از مديريت فرایند ، مديريت حافظه ، مديريت IO ( ورودی و خروجی ) ،
 اعمال حمایتی.

os

انواع سیستم عامل ها:
۱٫سیستم عامل های تک پردازنده:
این نوع از سیستم عامل ها بر روی یک پردازنده اجرا می شوند.
۲.سیستم عامل های چند کاربره:
در این نوع از سیستم عامل ها چندین کابر می توانند به صورت هم زمان به یک کامپیوتر دسترسی داشته باشند مانند سیستم عامل های اشتراک زمانی.
۳.سیستم عامل های توزیع شده:
این نوع سیستم عامل ها ظاهری مانند سیستم عامل های تک پردازنده دارند اما در عمل از چند پردازنده استفاده می کنند و بیشتر برای استفاده های شبکه ای کاربرد دارند.
۴٫سیستم عامل های شبکه ای:
از این نوع سیستم عامل همانطور که از نام آنها مشخص است برای امکانات شبکه ای استفاده می شود.

امروزه سیستم عامل های زیادی در دنیا وجود دارد از جمله ویندوز ، لینوکس ، یونیکس ، سولاریس ، داس ، ام وی اس و … که معروف ترین آن ها ویندوز است که تا کنون ورژن های مختلف بسیاری از آن مورد استفاده کاربران زیادی بوده است.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید