موقعیت شما:
صفحه اصلی » asp.net mvc » معرفی ASP.NET MVC

تبلیغات ویژه

معرفی ASP.NET MVC

معماری MVC در دهه ۷۰ میلادی معرفی شد اما در آن زمان پیاده سازی برنامه های Stand Alone با استفاده از این معماری چندان مورد استقبال برنامه نویسان قرار نگرفت. اما با ظهور اینترنت و برنامه های مبتنی بر وب این معماری شانس دوباره ای یافت. ASP.NET MVC فریم ورک مبتنی بر معماری MVC مایکروسافت میباشد که در این سری مقالات به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت. از دلایل محبوبیت این معماری نظام بخشیدن به پروژه های طراحی سایت میباشد. معمولاً به علت همکاری چندین تکنولوژی مختلف با هم در برنامه های مبتنی بر وب ساختار پروژه های بزرگ پیچیده میشوند و اعمال تغییرات و همچنین رفع خطا های پروژه مشکل و زمانبر میشوند که معماری MVC با جداسازی لایه های مختلف برنامه نویسی تا حد زیادی این مشکل را رفع کرده است. از دیگر مزایای این فریم ورک میتوان به کنترل کامل بر روی HTML نهایی، پشتیبانی از فریم ورکهای گوناگون برای Unit Testing ، کنترل بر روی آدرسهای URL و تعامل راحت تر با فریم ورکهای javascript اشاره کرد.

MVC چیست؟

نام MVC از Model-View-Controller گرفته شده و هدف اصلی آن جدا سازی اجزای تشکیل دهنده برنامه است.بخصوص برنامه هایی که دارای واسط کاربری گرافیکی هستند (GUI-Graphical User Interface) این الگوی طراحی در سایر فریم ورک ها مثل Ruby on Rails و Django و Zend هم بکار برده شده است.

aTOiY

Mدر MVC معادل Model است و حاوی اطلاعاتی است که نهایتا در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. مثلا اگر فرض کنیم اطلاعات یک شخص را میخواهیم به کاربر نشان دهیم، کلاس مدل ما شامل property های زیر خواهد بود: نام، آدرس، ایمیل و تلفن

V در MVC معادل View است. و حاوی نتیجه ای است که کاربر نهایتا در بروزر خواهد دید. view در واقع userinterface برنامه ماست.

C در MVC معادل Controller است. کنترلر رابط بین model وview است. کنترلر ۳ مسئولیت اصلی دارد:

  • پردازش درخواست های ورودی
  • انجام عملیات بر روی مدل(Domain Model)
  • انتخاب view ای که باید در پاسخ به درخواست رندر شود

هر کنترلر شامل چندین متد public است که هر متد یک action ارائه میدهد که قرار است کنترلر بر روی مدل اجرا کند. هر action method در کنترلر با یک URL مرتبط است. وقتی کنترلر درخواستی برای آن URL خاص دریافت میکند، Action متناسب با آن را اجرا کرده و view انتخابی را رندر کرده و به بروزر برمیگرداند.

شکل زیر رابطه بین اجزای MVC را بخوبی نشان میدهد:

Model View Controller

اگه از دوست داران asp.net mvc هستید منتظر مقالات بعدی باشید.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید