موقعیت شما:
صفحه اصلی » مقاله » منظور از کوکی در دنیای وب چیست؟

تبلیغات ویژه

منظور از کوکی در دنیای وب چیست؟

منظور از کوکی در دنیای وب چیست؟

كوكي عبارت است از پيغامی كه سرور به مرورگر شما مي فرستد و مرورگر شما اين پيغام را در یک فايل متني ( Text ) ذخيره مي كند.

هر بار كه شما به سرور مورد نظر مراجعه مي كنيد(يعني يک صفحه از وب سايتي را كه روي آن سرور قرار دارد باز كنيد) يا به عبارت ديگر هر بار كه مرورگر شما در خواست يك صفحه از سرور مورد نظر مي كند اين پيغام را به آن سرور باز مي گرداند.

هدف اصلي كوكي ها شناسايي كاربران است تا تنظيماتي را كه كاربر بنا بر سليقه خود روي يک وب سايت انجام داده باز هم بتواند صفحه را با همان تنظيمات باز كند.

به عنوان مثال شما در گوگل زبان خود را انتخاب مي كنيد،حالا زمانیکه مجددا وارد گوگل مي شويد،زبان مورد نظر شما به طور اتوماتيك انتخاب شده است،این کار به وسيله كوكي ها انجام مي شود.

در حقيقت از طريق كوكي ها سرور وب صفحات را مطابق عادت و سليقه شما باز مي كند و به اين طريق در وقت و حوصله شما صرفه جويي مي شود.

كوكي ها چه مشکلاتی دارند؟

كوكي ها مكانيزم كاملي براي شناسايي نيستند،ولي كارهايي را ممكن مي سازند كه شايد بدون آنها انجام همين كارهاي ساده غير ممكن باشد.

افراد معمولاً از كامپيوترها به طور مشترک استفاده مي كنند و به وسيله اين كامپيوتر به اينترنت متصل مي شوند.كوكي ها نمي توانند نياز همه آنها را همزمان برآورده كنند.

وقتی كوكي ها پاك شوند

زمانيكه کوکی ها را پاک مي كنيد اگر سايتي را كه قبلاً بازديد كرده ايد بعد از اين عمل دوباره بازديد كنيد آن سايت شما را به عنوان يك كاربر جديد فرض خواهد كرد و براي شما يك كوكي جديد مي فرستد و به همين علت است كه بعضي از سايتها از شما مي خواهند كه در آنها ثبت نام كنيد.

استفاده از چندین كامپيوتر برای استفاده از فضای مجازی

افراد در روز بيش از يک كامپيوتر براي دستيابي به اينترنت استفاده مي كنند.به عنوان مثال اگر شما يك كامپيوتر در محل كار و يك كامپيوتر در خانه و يک لپ تاپ براي خارج از اين دو محل استفاده مي كنيد براي هر كامپيوتري كه با آن به يک وب سايت متصل مي شويد كوكي هاي جداگانه ارسال مي شود و اين سبب مي شود كه تنظيمات خود را براي هر كامپيوتر به طور جداگانه انجام دهيد كه این کار خسته كننده است.

 

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید