موقعیت شما:
صفحه اصلی » اخبار » پسر بچه ۱۰ ساله‌ای که برای هک کردن اینستاگرام ۱۰۰۰۰ دلار جایزه گرفت

تبلیغات ویژه

پسر بچه ۱۰ ساله‌ای که برای هک کردن اینستاگرام ۱۰۰۰۰ دلار جایزه گرفت

با وجود اینکه یکی از شروط ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در اینستاگرام، داشتن سن بالای ۱۳ سال است، یک پسر بچه ۱۰ ساله موفق شده باگی را در این شبکه اجتماعی پیدا کند که به وی امکان می دهد تمامی کامنت‌های اینستاگرام را پاک کند.

مطابق با گزارش یک روزنامه فنلاندی، این پسربچه پس از اینکه اکتشاف خود را به فیسبوک اطلاع داده، مبلغ ۱۰ هزار دلار از این شرکت جایزه گرفته است. یکی از سخنگویان فیسبوک نیز پرداخت این مبلغ را تایید کرده است.

این پسربچه فنلاندی که جانی نام دارد، این نقص فنی را تنها مبتنی بر اطلاعات شخصی‌اش کشف کرده و از کسی کمک نگرفته است. جانی این باگ را از طریق ایمیل به فیسبوک اطلاع داده و برای اثبات ادعای خود یکی از پیام‌های ثبت شده در یکی از حساب‌های کاربری مخصوص تست فیسبوک در اینستاگرام را حذف کرده است. این نقص امنیتی در ماه فوریه بر طرف شد و جانی جایزه خود را در ماه مارس دریافت کرد.

جانی اصول اولیه مهارت‌های خود در حوزه امنیت و نقص‌های امنیتی را از یوتیوب یاد گرفته است. او آرزو دارد که در آینده یک کارشناس امنیتی شود. این پسربچه از جایزه خود برای خرید یک دوچرخه جدید، تجهیزات فوتبال آمریکایی و یک کامپیوتر برای برادرهایش استفاده کرده است.

تا به امروز جانی جوان‌ترین شخصی است که موفق شده در برنامه Bug Bounty از فیسبوک جایزه دریافت کند. طرح Bug Bounty قراردادی است که بسیاری از وب سایت‌ها و توسعه دهندگان نرم افزار ارایه می دهند که به واسطه آن، اشخاصی که بتوانند باگ‌های موجود در برنامه‌های این وب سایت‌ها یا توسعه دهندگان را کشف کنند، جایزه دریافت خواهند کرد. این برنامه‌ها به توسعه دهندگان امکان می دهد تا باگ‌های برنامه‌های خود را شناسایی کرده و پیش از آگاهی عمومی، آنها را برطرف کنند. شرکت‌هایی همچون فیسبوک، یاهو، گوگل، ردیت و اسکوئر تا به امروز از برنامه‌های Bug Bounty استفاده کرده‌اند.

البته جانی اولین نوجوانی نیست که موفق شده با پیدا کردن این نقص امنیتی از فیسبوک جایزه بگیرد. این شرکت هر از چندگاهی چنین گزارش‌هایی را از سوی کاربران نوجوان دریافت می‌کند و آخرین نوجوانی که موفق شد از فیسبوک جایزه بگیرد تنها ۱۳ سال داشت.

فیسبوک درماه فوریه اعلام کرد که تا به امروز به واسطه برنامه Bug Bounty خود که از آگوست ۲۰۱۱ شروع به کار کرده است، به بیش از ۸۰۰ کارشناس امنیتی مبلغ ۴٫۳ میلیون دلار جایزه داده است. شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز از سال ۲۰۱۴ به این طرح اضافه شد.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید