موقعیت شما:
صفحه اصلی » اخبار » گوشی رفرش چیست؟

تبلیغات ویژه

گوشی رفرش چیست؟

حتما متوجه شده اید که این روزها واژه‌ای نه چندان تازه، در بازار فروش گوشی دهان به دهان می‌شود. واژه‌ای که خبر از نوعی تقلب و تخلف در بازار می‌دهد و در قالب آن گوشی‌های کارکرده را به جای نو می‌فروشند. refurbished (ریفربیشد) یا نوسازی واژه‌ای‌ است که با لحنی غلط در بازار با عنوان گوشی‌های «رفرش» جا افتاده است.
این مفهوم که در دنیا و در بازار الکترونیک رواج خاصی یافته است، به معنی بازسازی کالایی در کارخانه اصلی است که باعث می‌شود یک کالای نو و با تأیید اصالت از سوی شرکت مربوطه، با قیمت کمتر به مشتری فروخته شود. این معنا در اصل (خارج از ایران) تقلب نیست چرا که ممکن است یک گوشی نو اشکالی جزیی داشته باشد و با نظارت شرکت مادر تعمیر شود؛ اما برای فروش آن تخلفی صورت نمی‌گیرد و به مشتری گفته می‌شود که کالای مربوطه نوسازی شده است.
اما این پدیده در بازار ایران معنایی دیگر یافته و این کالاهای نوسازی‌شده از خارج ایران با نام و عنوان «نو» به مشتریان فروخته می‌شود. این تخلف در ایران یک گام جلوتر هم دارد و حتی کالاهای دست دوم با این عنوان به مردم فروخته می‌شود. یعنی گوشی ای که قبلا استفاده شده پس از تعمییر سخت افزاری، تعویض قاب و… به عنوان کالای نو به فروش میرسد.
مفهوم Refurbished
در تعاریف اصیل، کالایی را ریفربیشد می‌شناسند که بازسازی یا نوسازی شده باشد. این کالاها معمولا به دلیل بروز مشکلاتی به تولیدکننده مرجوع می‌شوند و کارخانه پس از رفع مشکل، دوباره آن را به بازار می‌دهد و عنوان ریفربیشد Refurbished را روی آن می‌گذارد.
دایره این اشکالات به مسائل فنی محدود نیست و گاهی ممکن است مشکل این دستگاه‌ها درحد اشکال ظاهری باشد که در نهایت کالای ریفربیشد را به کالای دسته دومی تبدیل می‌کند که هیچ‌گاه استفاده نشده است.
اما این نوع کالاها منهای این ضعف مشهود که شاید برای بسیاری مهم جلوه نکند، یک حسن بزرگ هم دارند که آن قیمت پایین‌تر است که از سوی شرکت تولید‌کننده عرضه می‌شود.
مثلا گوشی آیفون ۶ که قیمتی حدود ۲میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد به صورت ریفربیشد توسط کارخانه با قیمت ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان فروخته میشود که این گوشی پس از ورود به ایران با قیمت کالای “نو” فروخته می شود.
در مورد کالای ریفربیشد چون شرکت مربوطه صادقانه موضوع را اعلام کرده، پس از رفع مشکل مجددا تست شده است و جای نگرانی برای خریدار مطلع از شرایط ندارد.
اما مشکل از این‌جا شروع می‌شود که معنای ریفربیشد در کشورهای مختلف متفاوت است؛ در برخی کشورهای توسعه‌یافته که به مشتریان احترام ویژه می‌گذارند، حتی یک مشکل ظاهری کوچک دستگاه مربوطه را ریفربیشد می‌کند و قیمت فروش آن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد اما در برخی کشورها خرابی مادربرد یا قطعه اصلی دستگاه ریفربیشد گفته می‌شود.
کدام کالاها نوسازی می‌شوند؟
نگاهی به دسته‌بندی این کالاها هم جالب توجه است که بدانید چه نوع کالاهایی نوسازی شده‌اند.
١- اجناسی که توسط کاربران عودت داده شده.
٢- محصولاتی که در مرحله تولید دچار نقص شده‌اند یا دارای خط و خش و نقایص ظاهری گهگاه کوچک و جزیی شده‌اند.
٣- محصولاتی که به صورت مازاد و به مدت طولانی در انبار مانده و به فروش نرفته اند.
٤- در شرایط حمل کالا، آسیب وارد شده باشد.
٥- اجناس ویترینی.

اما درخصوص این نوع کالاها بدانید که در نهایت، کالاهای ریفربیشد با وارانتی (خدمات پس از فروش) محدود عرضه می‌شوند و معمولا دارای حداکثر ٢تا٣ماه ضمانت هستند، درحالی‌که گارانتی کالای اصل ١ساله و گاهی نیز چند ساله است. (در کشورهای مجاز).
در این حوزه اصطلاحات تازه‌تری هم در برخی کشورها متمم ماجرا می‌شود تا انتخاب مشتری آسان شود. Used (استفاده‌شده)، Like New (در حد نو)، Repaired (تعمیری)، Recycled (تعمیر اساسی) کنار کالای مربوطه گذاشته می‌شود تا خریدار بداند با چه شرایطی کالا را تحویل می‌گیرد. خرید کالای ریفربیشد در چنین کشورهایی قوانین مربوطه خاص خود را دارد و به وضوح برای مشتری توضیح داده می‌شود اما مشکل در ایران از این‌جا آغاز می‌شود که چنین کالاهایی با قیمت پایین وارد ایران می‌شود (قاچاق) و به‌عنوان کالای نو بدون مشکل به مردم فروخته می‌شود.
با یک بررسی ساده میدانی هم می‌توان دریافت که حجم این محصولات در کشور ما زیاد شده‌اند. زیرا کشورهای جهان سوم یا درحال توسعه، برای این نوع کالاها بازار خوب هستند و ایران اکنون بهشت کالاهای اینچنین شده است؛ زیرا برخی از مشتریان بی‌اطلاع از ترفند‌های فروشندگان در دام این کالاها می‌افتند و کالای دست دوم را به جای نو می‌خرند.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید