موقعیت شما:
صفحه اصلی » php » CakePhp چیست؟

تبلیغات ویژه

CakePhp چیست؟

در ابتدا باید بگوییم فرم ور ک چیست ،به مجموعه ای از کتابخانه ها و کدها و کلاس ها است که در زمان برنامه به برنامه نویس این امکان را می دهد تا بتواند با سرعت و انعطاف بیشتری ایجاد نماید.

کیک پی اچ پی سال ۲۰۰۵ توسط یک برنامه نویس لهستانی بنام Michal Tatarynowicz آغاز شد که هدف اصلی آن یک چهارچوب کاربردی و سریع در پی اچ پی بود که پس از آن برنامه نویسان دیگری توانستند برای بهبود این پروژه کمک کنند و در سال ۲۰۰۶ نیز اولین نسخه از آن منتشر شد.

CAKE يک FRAMEWORK با قابليت گسترش سريع براي  پي اچ پي است که از الگوهاي عمومي برنامه مانند frot controller , active record ,… و براساس  معماری model, view, controller) MVC) ایجاد شده  است که هم باعث قدرتمند سازی نرم افزار و هم به آسانی قابل درک است.cakephp تحت لیسانس MIT بصورت کاملا رایگان عرضه می شود و در صورت تمایل می توانید برای ارتقا کیفی این نرم افزار در سایت رسمی کیک کمک مالی کنید .فریم ورک کیک پی اچ پی ساختار بنیادی برای برنامه نویسان  ایجاد کرده است که براحتی بتوانند بدون کاهش انعطاف پذیری برنامه های کاربردی وب را ایجاد نمایند.

 

CakePHP-developmentایده اصلی پشت استفاده از فریم ورک این است که توسعه دهنده را آماده کند تا بر اساس یک ساختار اولیه و با استفاده از عواملی که عموما مورد استفاده قرار می گیرند، برنامه کاربردی خود را بنا کند. اکثر برنامه نویسان کارکشته و با تجربه PHP، کتابخانه ها و ساختارهایی را برای گسترش سریع تر برنامه های خود تدارک می بینند و در پروژه های مختلف از آن ها بهره می گیرند، اما ایجاد یک برنامه کاربردی تحت وب بر مبنای یک Framework متن باز همانند cakePHP، مزایای مشهود خود را دارد. به این ترتیب توسعه دهندگان و برنامه نویسان علاوه بر تجارب خود قادرند از تجارب سایر برنامه نویسان نیز سود جسته و بکار بندند.
مهمترین مزایای استفاده از CakePHP در توسعه برنامه های کاربردی تحت وب و سایت ها را می توان موارد زیر برشمرد:
– پشتیبانی از الگوهای طراحی رایج (Design Patterns)
– توسعه سریع تر وب
– سازگاری با نگارش های ۴و۵ PHP
– متن باز و مجانی بودن
– ساختارهای کد اصلاح شده
پشتیبانی از الگوهای طراحی رایج:
الگوی طراحی (Design Pattern) راه حلی کلی برای مشکلات رایج در برنامه نویسی وب است. الگوی طراحی کد کامل نیست بلکه راهکاری برای حل مشکل است که در شرایط گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. در برنامه نویسی تحت وب الگوهای طراحی زیادی برای حل مشکلات رایج که اکثرا تکراری نیز می باشند، وجود دارد. cakePHP تعداد زیادی از این الگوهای طراحی را به صورت توکار و یکپارچه شده پشتیبانی می نماید.
برخی از این الگوها که اشاره نیز شد عبارتند از :
Active Record ، Front Controller ، Association Data Mapping و معماری MVC.
در بین موارد مذکور معماری MVC که بر اساس مدل (Model)، نما (View) و کنترل کننده (Controller) استوار است، در هسته cakePHP موجود بوده و در واقع ستون فقرات cakePHP را تشکیل می دهد.
توسعه وب به صورت سریع:
یکپارچگی الگوهای طراحی در cakePHP به این معنی است که توسعه دهندگان و برنامه نویسان دیگر درگیر حل مشکلاتی که عموما در هنگام پیاده سازی پروژه های تحت وب بروز می کند، نخواهند گردید. چون همه این مسائل در cakePHP قبلا حل شده و توسعه دهندگان فقط بر روی منطق تجاری یا روند اصلی در هدف نرم افزار کاربردی تحت وب خود متمرکز گشته و بالطبع کارشان سریع تر پیش خواهد رفت.
سازگاری با نگارش های ۴ و ۵ PHP :
cakePHP با هر دو نگارش ۴ و ۵ PHP سازگاری کامل دارد ( در زمان نگارش این دو نسخه به صورت پایدار عرضه شده است)، بنابراین برنامه کاربردی ایجاد شده با استفاده از cake به راحتی قابل حمل بوده و اجرا می شود.
cakePHP مجانی و Opensource است:
Cake به صورت مجانی و opensource تحت لیسانس MIT عرضه می گردد و تا به امروز به طور رسمی نگارش غیر مجانی از تیم توسعه دهنده عرضه نشده است. با این تفاصیل اگر شما یک PHP کار حرفه ای باشید با سهولت تمام می توانید با کمک سورس ها و کامنت های موجود ( که به من در نوشتن این کتاب کمک شایانی نمود) منطق توابع، کلاس ها کتابخانه ها و … را دریابید.
در هنگام بارگزاری این فریم ورک از سایت رسمی اش می توانید به تیم توسعه از لحاظ مالی کمک کنید یا هدیه دهید ( Donation ) که بستگی به سخاوت شما و مبلغ کارت اعتباریتان دارد!

typical-cake-request

دلیل استفاده از فریم ورک کیک  پی اچ پی نسبت به بقیه فریم ورک ها

دلیل اصلی استفاده از فریم ورک کیک نسبت به بقیه فریم ورکهای پی اچ پی مانند symphony , codeignter ,… این است که نیاز به استفاده از دستورات پیچیده برنامه نویسی مانند آرایه ها و توابع وکلاسها نیست همچنین فریم ورک cake php نیز نشان دهنده پایگاه قوی از کتابخانه و توابع است که به کاربران اجازه می دهد به راحتی نرم افزار خود را بصورت سفارشی ایجاد نمایند.

علاوه بر کنترل ها، مدل ها و نماها که معماری اصلی در cake php است می توان از ویژگی های کلاس و برخی از اجزای تشکیل دهنده آن نیز استفاده نمود که به برخی از اجزای اصلی از فریم ورک کیک پی اچ پی می پردازیم .

مدل ها  Models :

مدل بازنمایی فعال جداول پایگاه داده و در برنامه های کاربردی کیک پی اچ پی برای اهداف دسترسی به داده ها استفاده می شود. آنها می توانند به پایگاه داده شما متصل شوند، مدل معمولا نشان دهنده یک جدول پایگاه دادها است که برای دسترسی به هر چیزی که داده ها از قبیل فایل ها، سوابق LDAP،  iCal یا ردیف در یک فایل CSV ذخیره شده است مورد استفاده قرار می گیرد و برای منطق نیز باید از کنترل کننده ها استفاده شود.

نماها  view :

نمایش محتوای فایلها به صورت قالب و دسته بندی شده به کاربر .متغیرها، آرایه ها و هر گونه اشیاء که در نماها استفاده می شود از طریق یک کنترل کننده ثبت شده است نماها نیز شامل منطق پیچیده ای نیست و در عوض تنها ساختارهای کنترل لازم برای انجام عملیات خاص، مانند تکرار داده های جمع آوری شده از طریق یک ساختار مانند حلقه foreach، در نماها موجود است.

کنترل کننده ها Controller :

کنترل شامل منطق برنامه است و در برنامه هر درخواستی که به کنترل کننده ارسال می شود منطق کنترل کننده نسبت به  پاسخ آن تصمیم گیری می کند و آن را ایجاد می کند و پاسخ و خروجی را به نما ها ارسال می کند.

کمک کننده ها Helpers :

کمک کننده ها نشان دهنده طبقات مولفه مانند ارائه درخواست به لایه ها برنامه است، که حاوی منطق و نماها و عناصر مشترک بین آنها است.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید