موقعیت شما:
صفحه اصلی » asp.net » MVC و معماری آن(بخش دوم)

تبلیغات ویژه

MVC و معماری آن(بخش دوم)

MVC چیست؟

MvC مخفف سه کلمه Model View Controller هست . در واقع MVC بر روی معماری های چند لایه ای جهت جداسازی قسمت های مختلف برنامه و به طور دقیق تر جدا کردن بخش ها منطقی برنامه اعم از دیتا ، permission ها ، چک کردن صحت داده ها و …. از لایه Presentation layer یا در واقع همان لایه ای که مستقیما با کاربر نهایی (End user) در ارتباط است ،قرار میگیرد. پس بر اساس توضیحات فوق می توانیم هر یک از بخش های معماری MVC یعنی Model و View و controller را به شکل زیر تعریف کنیم.

MVC در واقع يك روش براي معماري نرم افزار است كه نرم افزار را به سه قسمت Model ، View و Controller تقسيم مي كند و هر كدام از اين سه قسمت وظيفه خاصي را براي ساخت و اجرا نرم افزار ايفا مي كنند. تركيب اين روش با زبان برنامه نويسي ASP.NET باعث به وجود آمدن مفهومي به نام ASP.NET MVC مي شود كه پروژه هاي برنامه نويسي در زبان ASP.NET بر اساس اين روش طراحي و پياده سازي مي شوند. در برابر مفهوم ASP.NET MVC مفهومي به نام ASP.NET WEB FORMS قرار مي گيرد.

مزایای استفاده از MVC

چهارچوب كاري ای اس پی دات نت ام وی سی مزاياي ذيل را در بر مي گيرد:

با تقسيم برنامه به سه بخش Model, View و Controller از پيچيدگي آن كاسته و بر سادگي آن مي افزايد.

در اين روش نيازي به استفاده از فرم هاي server-base نيست. كه اين امر چهارچوب MVC را براي گسترش دهندگاني كه مي خواهند بر روي قسمت هاي مختلف برنامه كنترل كامل داشته باشند به يك چهارچوب ايده آل تبديل مي كند.

شرايط را براي تست برنامه آسان تر مي كند.

با توجه به تقسيم برنامه به قسمت هاي كوچكتر براي كارهاي گروهي بسيار مناسب است. در این معماری در واقع ما دارای ترجمه ای از قسمت های مهم معماری به شکل زیر هستیم:

۱٫Model

در واقع بار اصلی معماری MVC بر عهده این بخش است . این بخش می تواند با داده ها در ارتباط باشد .الزاماً منظور از داده حتما ارتباط با پایگاه های داده همچون MSSQL و Access و … نیست ، حتی منبع داده ها در بخش Model می تواند یک آرایه از اعداد و یا هر چیز دیگری باشد . همچنین Model وظیفه چک کردن داده ها جهت صحت درستی داده ها را هم بر عهده دارد (در این زمینه همکاری بیشتری با بخش Controller دارد) و همینطور وظایف دیگری که در مثال ها ی عملی که در آینده خواهم زد بیشتر آشنا خواهید شد.

۲٫ View 

این بخش همانطور که از اسم آن مشخص است یک بخش کنترل کننده می باشد ، و در واقع واسطی بین دو بخش Model و View میباشد. ببینیم روند اجرای برنامه در معماری MVC به چه نحوی خواهد بود . در معماری MVC روند کلی برنامه (جزئیات را در ادامه خواهید دید) به این شکل است که کاربر تقاضای خود را از طریق واسط های برنامه نویسی (نظیر Form ها و User Control ها و .. ) از برنامه (از بخش View)درخواست می کند . بخش View در خواست ها را به بخش Controller فرستاده و این بخش با برقراری ارتباط با بخش Model در خواست های کاربر را پردازش کرده و پس از پایان پردازش زمانی که خروجی درخواست داده شده آماده گردید بخش Controller بخش View را آگاه می سازد تا خود را بر اسا س تغییرات جدید که اصطلاحاً در معماری MVC به آن حال Model می گویند ، به روز سازد . در واقع چیزی که باعث میشود تا بخش Controller به بخش View اطلاع دهد که باید حالت جدید model را دریافت کند و خود را Update کند این است که بخش View باید قبلا خودش را در بخش Model اصطلاحا Register کرده باشد که البته عمل Register کردن توسط بخش Controller انجام میگیرد . نحوه register کردن بخش View به معماری آن محیط و همچنین زبانی که توسط آن برنامه را گسترش میدهید و همچنین قابلیت های آن زبان بستگی دارد.

۳٫ Controller 

این بخش همانطور که از اسم آن مشخص است یک بخش کنترل کننده می باشد ، و در واقع واسطی بین دو بخش Model و View میباشد. حال ببینیم روند اجرای برنامه در معماری MVC به چه نحوی خواهد بود . در معماری MVC روند کلی برنامه (جزئیات را در ادامه خواهید دید) به این شکل است که کاربر تقاضای خود را از طریق واسط های برنامه نویسی (نظیر Form ها و User Control ها و .. ) از برنامه (از بخش View)درخواست می کند . بخش View در خواست ها را به بخش Controller فرستاده و این بخش با برقراری ارتباط با بخش Model در خواست های کاربر را پردازش کرده و پس از پایان پردازش زمانی که خروجی درخواست داده شده آماده گردید بخش Controller بخش View را آگاه می سازد تا خود را بر اسا س تغییرات جدید که اصطلاحاً در معماری MVC به آن حال Model می گویند ، به روز سازد . در واقع چیزی که باعث میشود تا بخش Controller به بخش View اطلاع دهد که باید حالت جدید model را دریافت کند و خود را Update کند این است که بخش View باید قبلا خودش را در بخش Model اصطلاحا Register کرده باشد که البته عمل Register کردن توسط بخش Controller انجام میگیرد . نحوه register کردن بخش View به معماری آن محیط و همچنین زبانی که توسط آن برنامه را گسترش میدهید و همچنین قابلیت های آن زبان بستگی دارد.

حال با ایجاد یک پروژه آشنای Hello World با ساختار Controller و view آشنا میشویم:

برای ایجاد پروژه جدید مطابق معمول از منوی File ویژال استودیو ، گزینه New و سپس Project را انتخاب کنید و سپس قالب زیر را انتخاب کنید :

mvc1

میتوانید basic را انتخاب کنید ، اما basic شامل یک سری الگوهای آماده ، مثل Membership دات نت فریم ورک ، مراجع Jquery ، کلاسهای CSS از پیش ساخته شده است.

 

mvc2

همانطور که می بینید پوشه های مجزایی برای هر دسته از فایلها وجود دارد : مثل Controller , View , Model , … پوشه Script شامل فایلهای جاوا اسکریپت و Jquery و MicrosoftAjax است . پوشه Conetnt هم محلی برای نگهداری فایلهای CSS و تصاویر است. پوشه App_Data جایی است که فایل‌هایی با قابلیت read/write در آن قرار می‌گیرند.

مطابق شکل زیر اولین کنترلر خود را به پروژه اضافه کنید: نام کلاس کنترلر مطابق قرارداد، مختوم به کلمه Controller است.

mvc3

در صفحه باز شده نام کنترلر را وارد کنید و روی add کلیک کنید.

mvc4

برای اکشن یک View ایجاد می کنید و در آن ، مشخص می کنید که کاربر چه خروجی را باید مشاهده کند برای این کار روی اکشن راست کلیک کنید:

mvc5

خواهید دید که فایلی به نام Index.cshtml در فولدر View ایجاد می شود . به ازای هر Controller یک فولدر وجود دارد که در آن View های مربوطه نگهداری می شوند

این فایل را باز کنید و محتویات زیر را به آن اضافه کنید:

mvc6

با فشردن دکمه F5 اولین صفحه وب خود را که با تکنولوژی MVC ساخته اید ببینید و میتوانید آنرا اجرا کنید!

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید