موقعیت شما:
صفحه اصلی » امنیت » Nmap چیست؟

تبلیغات ویژه

Nmap چیست؟

Nmap برای شما چه می‌کند؟

چنانچه شبکه‌ی بزرگ یا کوچکی را در اختیار دارید، نیازمند یک راه انعطاف‌پذیر و مناسب هستید که به واسطه‌ی آن بتوانید روی ترافیک شبکه نظارت داشته باشید. همچنین می‌بایست امنیت دستگاه‌هایی را که به شبکه‌ی شما متصل شده‌اند تضمین نمایید، اهمیت این قضیه زمانی‌ پررنگ‌تر می‌شود که شبکه‌ی شما از نوع وای‌فای۱ باشد. نظارت بر سلامت شبکه گامی ضروری در راستای حفاظت از شبکه مقابل بدافزارها، تروجان‌ها و به‌طور کلی حملات سایبری است.

هرگز این سؤال را از خودتان پرسیده‌اید؟ «آیا کسی هست که از اینترنت بی‌سیم من استفاده کند؟ آیا دستگاه‌های من ایمن هستند؟ آيا دیوار آتش مسیریاب۲ من به درستی کار می‌کند؟ چرا پورت خاصی باز است؟ آیا بدافزاری این پورت را باز کرده است؟»

Nmap‏ (برگرفته از حروف اول Network Mapper) یک پویش‌گر امنیتی است که در ابتدا به دست گُردُن لیون۳ (با اسم مستعار فیودور واسکوویچ۴) نوشته شده و برای کشف میزبان‌ها و کارگزارها در یک شبکه‌ی رایانه‌ای و در نتیجه ایجاد یک «نگاشت» از شبکه استفاده می‌شود. برای این منظور Nmap بسته‌های دست‌کاری‌شده را به مقصد می‌فرستد و سپس پاسخ آن‌ها را تحلیل می‌کند.

Nmap برای شما چه می‌کند؟

Nmap در حقیقت ابزاری متن‌باز و رایگان برای پویش شبکه و پی‌گیری امنیتی است. این ابزار برای پویش سریع شبکه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین مقابل تک‌میزبان‌‌ها خوب عمل می‌کند.

Nmap از بسته‌های IP خام به شیوه‌های نوینی استفاده می‌کند تا به این ترتیب تعیین کند:

۱. چه میزبان‌هایی در شبکه موجود است.
۲. چه سرویس‌هایی (نام و نسخه‌ی برنامه‌های کاربردی) توسط این میزبان‌ها ارائه می‌شوند.
۳. این میزبان‌ها چه سامانه‌های عاملی و چه نسخه‌های سامانه‌ی عاملی را اجرا می‌کنند.
۴. چه نوع فیلتر و دیوار آتشی در ‌آن‌ها استفاده می‌شود، و ده‌ها ویژگی دیگر.

در حالی که Nmap معمولاً برای پی‌گیری‌های امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، با وجود این بسیاری از مدیران سامانه‌ها و شبکه‌ها متوجه شده‌اند که می‌توانند از این ابزار برای انجام وظایف معمول خود اعم از بررسی‌ اجزای موجود در شبکه، مدیریت برنامه‌ی ارتقای سرویس‌ها، و نظارت مفید بر میزبان‌ها و سرویس‌ها کمک بگیرند.

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید