موقعیت شما:
صفحه اصلی » مقاله » VPN چیست ؟

تبلیغات ویژه

VPN چیست ؟

فرض کنيد که شما مسؤول شبکه‌ی يک شرکت بزرگ هستيد و مدير شما خبر از تأسيس يک دفتر در نقطه‌يی ديگر از کشور را می‌دهد و به شما می‌گويد، می‌خواهد به صورت مستقيم به منابع و شبکه‌ی داخلي آن دفتر نيز دسترسی داشته باشد و شما موظف هستيد اين ارتباط را برقرار کنيد.
اولين راه حلی که به ذهن شما يا شايد ديگران برسد اين است که با يک خط مستقيم اجاره‌يی (lease lines) دفتر مرکزی را به دفتر تازه تأسيس متصل کنيد تا با تشکيل يک (WAN (Wide Area Network امکانات بيشتر مانند کارايی بالاتر شبکه، امنيت در دسترسی به منابع و غيره را غراهم کنيد اما شبکه‌های WAN که اصولاً از شبکه‌های کوچک‌تر تشکيل می‌شوند نياز به يک پهناي باند مناسب مانند ISDN و OC12 دارند که هزينه‌های آن‌ها برای نقاطی با فاصله‌ی زياد جغرافيايی بسيار زياد است.اما راه حل هاي ديگر هم وجود دارد به عنوان مثال شما مي‌توانيد با استفاده از اينترنت و قرار دادن اطلاعات مورد نياز بر روي يک Webserver و اعمال متودهاي ساده امنيتي مانند درخواست کلمه‌ی عبور و رمز عبور تا حد زيادي نيازي‌هاي شرکت و دفترهاي ديگر آن را بر آورده کنيد.
اما امروزه بيش‌تر شرکت‌ها مالک VPN هايی هستند که تا حد زيادي نيازهاي آن‌ها را جواب‌گو مي‌باشد. در واقع شبکه‌هاي خصوصي مجازي (Virtual Private Network) پلي هستند بين دو يا چند شبکه داخلي (LAN (Local Are Network با استفاده از اينترنت يعني ديگر هزينه هاي زيادي را لازم نيست پرداخت کنيد تا دفترهاي مورد نظر در نقاطي دور از هم با خطوط پر سرعت به يک‌ديگر متصل کنيد تنها کافي است در هر دفتر يک ماشين وجود داشته باشد که از يک طرف به شبکه داخلي و از يک طرف به اينترنت متصل باشد. البته VPN قابليت استفاده در شبکه‌هاي Intranet را هم دارد.

 

VPN يک سرويس اينترنتي است که به شما امکانات زير را می‌دهد :
– امنيت بالا:
تمامي اطلاعاتي که بين يک VPN و Client آن بر روي اينترنت رد و بدل مي‌شوند از امنيت بالايي بهره مند هستند چون تمامي اطلاعات کد مي شوند.
– هزينه پايين:
ديگر احتياج نيست براي اتصال هر شبکه داخلي به يک‌ديگر هزينه هاي زياد خطوط اجاره اي را پرداخت کنيد تنها با يک خط که به اينترنت متصل باشد مي‌توانيد از VPN استفاده کنيد .
– دسترسي بالا :
شما بعد از اتصال به يک VPN Server مي توانيد جزوي از ان شبکه شويد و به تمامي منابع و آدرس‌ها مانند يک کامپيوتر که در همان شبکه واقع شده است دست‌رسي داشته باشيد .

این خدمت به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که بتواند شبکه‌ی خصوصی و مطمئنی را برای مشترکین خود با ملاحظات امنیتی بالا ایجاد کند. اگر یکی از شرایط زیر رادارید شبکه‌ی اختصاصی مجازی گزینه‌ی مناسبی برای شما خواهد بود:

شبکه‌هایی که نیاز به بستری امن برای تبادل اطلاعات دارند: مانند بانک‌‌ها، وزارتخانه‌‌ها و…

شبکه‌‌هایی که نیازمند ارتباط شبکه با دسترسی و پایداری بالا هستند

شبکه‌‌هایی که باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن راه‌اندازی شوند

شبکه‌‌هایی که نقاط آن‌ها دارای پراکندگی جغرافیایی بالا در سراسر کشور هستند

برچسب ها:
اشتراک گذاری:
بیوگرافی نویسنده BloodCyb :

سلام امیر حامدی هستم نزدیک 6 ساله تو حوزه وب و امنیت فعالیت دارم با زبان های برنامه نویسی php و c و جاوا آشنایی دارم تو حوزه امنیت اطلاعات با انواع سیستم عامل ها کار کردم به خصوص کالی لینوکس و بک ترک هم اکنون مدیر سرور شرکت ارست هاست هستم.

نظرات:

دیدگاهتان را بنویسید